Edatlar, Bağlaçlar ve Ünlemler

Bu dersimizde sözcük türleri ünitesinden isim soylu sözcüklere dahil ettiğimiz ve yardımcı sözcükler olarak adlandırdığımız edatlar, bağlaçlar ve ünlemler konusunu ele alacağız. Edat ile ilgili şimdilik soru çözümleri ile yetindik ilerleyen zamanlarda pratik konu anlatımlarını da ekleyeceğiz. (Ekrem Durmuşoğlu)

Bu videoyu anlatan öğretmen hakkında: Ekrem Durmuşoğlu


İzleyebileceğiniz Diğer Konular:

Sözcük Türleri (Giriş), Adlar ( İsimler ), Sıfatlar ( Önadlar ), Zarflar ( Belirteçler ), Zamirler ( Adıllar ), Fiiller (Eylemler)

“ Edatlar, Bağlaçlar ve Ünlemler ” sayfası için 11 Yorum Yapılmış

 1. ya ”Allah bu siteyi açandan razı olsun” okulda anlamadıklarımada çok büyük yardımcım olmaya başladı.hem anlatımı yapan öğretmenlerime hemde bu siteyi açana sonsuz teşkür ederem

 2. hocamm sizin anlatıgınız ”ki” den ben sunu anladımm baglac ki ler ayrı ek kiler bitişik yazılır dogruumu anlamışım…

  Admin Cevabı:

  Evet kesinlikle doğru anlamışsınız.

 3. bağlaç ta ki ayrı yazılır dimi hocammmmmm çok güzel anlatıyosunuz okul daki hocalar gibi değil

 4. Hocam . İle nin yerine ve getirirsek bağlaç olur uymazsa edat olur.? peki hocam bir sorum var Sıfat Olan Ki dede aynı yöntemi yani örneğin=>ağaçtaki kuş =>AğaçtakiLER kuş ler eki uyuyorsa sıfat olan ki uymuyorsa bağlaç olan ki diğebilirmiyiZ?

  Admin Cevabı:

  Evet arkadaşım, gördüğümüz ki’nin üzerine “-ler” çokluk ekini getirebiliyor isek ektir; çünkü ekin üzerine ek getirebiliriz, getiremiyorsak bağlaçtır; çünkü bağlaçların üzerine ek gelmez. Teşekkürler

  Ekrem Durmuşoğlu

 5. size çok teşekkür ediyorum sizin sayenizde yazılıdan iyi aldımmmmm

 6. bu anlatımınız için çok teşekkür ederim.Sayenizde çok iyi anladım.ne diyebilirim ki Allah razı olsun sizden :)

 7. merhaba hocam `bir` edat olarak nasıl kullanılır. bir sorum daha var. Soru bankasında vardı.`

  ilgeçler bir başka adla öbekleşerek başka bir adın sıfatı olurlar`

  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu açıklamaya uygun bir kullanım vardır.
  a)cennet kadar güzel bir yerdi burası.
  b)şiir gibi sözleriyle herkesi bir anda büyüledi.

  ben `a`şıkkını cevapladım. doğru cevap `b`miş. niye `b`olduğunu anlamadım. Lütfen açıklayarak anlatırmısınız? birde ben evde hazırlanıyorum sınava sorum olduğu zaman sorabilirmiyim? Teşekkürler

  Admin Cevabı:

  Merhaba değerli arkadaşım, öncelikle “bir” sözcüğü hakkında bilgi vereyim: Bu sözcük edat olarak kullanılabilir. Sadece anlamı kattığı zamanlarda edat olarak kullanılmış demektir. Örnek:

  Beni bir sen anlarsın. (sadece anlamında kullanılmış).

  Verdiğin soruda da cevabın B olmasının nedeni “gibi” edatı şiir sözcüğü ile kalıplaşıp (öbekleşip) söz ismini nitelemiştir.

  Nasıl sözler = şiir gibi sözler

 8. Bu konudan nefret ediyordum tabi Ekrem hoca anlatana kadar:D

 9. ö.s.s ye hazırlanan bir eşit ağırlık öğrencüsü olarak yazıyorum.. dershane ve okulda matematiğe ağırlık verdiğimden türkçe dersi ile ilgili açıklarımı bu siteyle kapatıyorum…
  yardımlarınızın karşılıksız kalmaması dileğiyle.
  siz anlatın ki biz kazanalım ..

 10. S.A EKREM HOCAM BAZI DERS VİDEOLARINIZI BULAMIYORUM SİZ Mİ ANLATMADINIZ YOKSA BEN Mİ BULAMIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ÖZELLİKLE ANLATIM BOZUKLUĞU KONUSUNU ANLATIRSANIZ ÇOK İYİ OLUR( A.E.O)

 11. hocam adlaşmış sıfat nasıl oluyor.bir türlü anlamadım.yardımcı olursanız sewinirim.bu arada verdiğiniz emek adına,size teşekkür ederim.

Bu sayfamız için yorum yapın

...