Birinci Dünya Savaşı

“BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI”

Nedenleri:

1) İngiltere ve Almanya arasındaki ekonomik re­kabet en Önemli nedendir.
2) Fransa’nın Alsas-Loren’i ele geçirmek İstemesi
3) Rusya ve Avusturya, Macaristan İmp. çıkarları­nın Balkan topraklarında kesişmesi
4) Japonların, Alman sömürgelerine göz dikmesi

Konu Anlatımları

Konu Anlatımı 1

Konu Anlatımı 2

Konu Anlatımı 3

Bu dersi anlatan öğretmen: Zeynep Çöl

Soru Çözümleri:

Bu dersi anlatan öğretmen: Mesut Harputlu

Savaşın Başlaması:
Avusturya-Macarıstan İmparatorluğu veliahtının, Saraybosna’yı ziyareti sırasında bir sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi savaşı başlatan bir kıvılcım olmuştur.
Avusturya-Macaristan imparatorluğu, olayda suç­lu gördüğü Sırbistan Krallığı’na savaş açınca, bu dev­letin koruyucusu Rusya, Sırbistan’ın yanında savaşa girdi. Fransa da Rusya’yı destekledi. Avusturya – Ma­caristan İmparatorluğu’nun bağlaşığı olan Almanya da Rusya ve Fransa’ya savaş açtı.
Bu savaşa “Dünya Savaşı” denilmesinin sebebi, savaşa katılan devletlerle yanında tüm dünya devlet­leri, bu savaştan ve savaşın sonuçlarından etkilenmiş olmalarıdır.
Savaşın başlamasıyla Almanlar, Belçika üzerin­den Fransa’ya ve Doğu’da da Rusya’ya saldırdılar. Ruslara karşı başarı sağladılarsa da, Fransa’da Marn Hattı’ndan öteye ilerleyemediier.

OSMANLİ DEVLETİNİN I. DÜNYA SAVAŞI’NA GİRMESİNİN NEDENLERİ:
a) Osmanlı Devleti’nin Almanya’nın yanında sa­vaşa girerek son zamanlarda kaybettiği yerleri geri almak istemesi (En etkin sebep).
b) Ülkeyi yöneten İttihat ve Terakki Partisi’nin sa­vaşı Almanya’nın kazanacağına inanması
c) Son savaşlarla İngiltere ve Fransa’ya güvenile­meyeceğinin anlaşılması
d) Almanya’ya karşı duyulan sevgi
e) Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Rusya Balkanlara egemen olma yönünden siyasi bir çekiş­me içindeydiler. Rusya Panslavizm propagandası ya­parak siavları nüfusu altına almak istiyordu. Balkan­larda Rusların egemen olmasını istemeyen Almanya Avusturya-Macaristan imparatorluğunu destekliyor­du.
f) İtalya’nın da birliğini tamamladıktan sonra (1870) sanayisini geliştirmek için sömürgeciliğe yö­nelmesi Fransa ve İngiltere ile karşı karşıya gelmesi­ne neden oldu.
Savaş başladığı zaman Osmanlı Devletî taraf­sızlığını ilan ettiği halde Almanya, II. Abdülhamit dö­neminden bu yana Osmanlı Devteti’ne karşı yaptığı yardım ve yakınlaşmaya dayanarak Osmanlı Devieti’ni Birinci Dünya Savaşı‘na sokmak istiyordu.
Osmanlı Devleti, Almanya’nın yanında savaşa gi­recek olursa:

a) Almanya’nın Batı’da cephe yükü azalacak ve buradaki düşman güçleri doğuya kaydırılacaktır.
b) Boğazlar, üçlü itilaf devletlerine kapatılmış ola­caktı.
c)  Savaş geniş bir alana yayılacaktı.
d) Osmanlı padişahı, halife sıfatıyla bir “Kutsal Savaş” başlatabilir ve müslüman oian İngiliz sömür­gelerinde karışıklık çıkarabilirdi.
e) Türk askerlerinin, askerlik yeteneklerinden yararlanabilinecekti.

Osmanlı Devleti‘nin savaşa girmesi, üçlü itilaf dev­letlerini de sevindirdi. Çünkü, savaş sonrası yağma­lamayı tasarladıkları ve galip devletlere vermeyi vaadettikleri ülke, kendi isteğiyle ellerine düşmüş oluyor­du.
Bu arada Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanma­larının önünden kaçan GOBEN (Yavuz) ve BRESLAV (Midilli) adında iki Alman gemisi Çanakkale Boğazı’nı geçerek Osmanlı Devleti’ne sığındı. Hükümet, ta­rafsızlığını bozmamak için bu gemileri satın aldığını söyledi.
Türkleri, bir an önce savaşa sokmak isteyen Al­manya’nın baskısıyla ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’ nin başı ENVER PAŞA’nın isteği üzerine bu iki gemi Karadeniz’e çıkarak Rus limanlarını topa tuttular. Böylece Osmanlı Devleti Kasım 1914′te savaşa gir­miş oldu.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA OSMANLI DEVLETİ’NİN SAVAŞTIĞI CEPHELER:

a) Çanakkale Cephesi (Çanakkale Savaşı)
b) Kafkasya Cephesi
c) Suriye, Filistin Cephesi
d) Irak Cephesi
e) Sina Cephesi (Kanal Cephesi)
f) Romanya ve Galiçya Cephesi
g) Makedonya Cephesi (bağlaşıklar yararına savaşılmıştır.)

I. DÜNYA SAVAŞI SONUNDA İMZALANAN ANTLAŞMALAR:

a) Almanya ile VERSAY ANTLAŞMASI ”
b) Avusturya ile SEN JERMEN ANTLAŞMASI
c) Macaristan ile TRİYANON ANTLAŞMASİ
d) Bulgaristan ile NÖYYİ ANTLAŞMASI
e)  Osmanlı Devleti ile SEVR ANTLAŞMASİ
1. Dünya Savaşı‘nda müslüman “ARAP”ların İngi­lizlerin kışkırtmasıyla onlarla birleşerek Osmanlı Dev­leti’ne saldırması, İslâm dünyasında Abbasilerden bu yana var olan “ÜMMETÇİLİK” anlayışının tarihe ka­rışmasına neden olmuştur.

Birinci Dünya Savaşının Sonuçları

* En Önemli ve En Somut Sonuç: “Milyonlarca insan öldü.”
* Savaş İtilâf Devletlerinin zaferi ile sona erdi.
* . (Osmanlı İmp. Avusturya – Macaristan, Çarlık Rusya)
* Avrupa’nın siyasi haritası değişti. Avusturya, Macaristan, Yugoslavya, Polonya, Macaristan devletleri kuruldu.
* Yönetim şekli değişen Almanya’da cumhuriyet ilân edildi.
* Fabrikalar, kültür ve sanat eserleri tahrip oldu.
* Açlık ve sefalet başladı.

“ Birinci Dünya Savaşı ” sayfası için 87 Yorum Yapılmış

 1. Tarih derslerini Zeynep çöl anlatsın.çok güzel anlatıyor.tarih dersini sevmiyordum Zeynep hoca sevdirdi.kendisine çok teşekkür ediyorum.

 2. inanmıyorum ya ölesine çok severek dinledim. ilk defa tarih dersini bukadar iyi anlayıp böle istekli dinledim. kpss ye hazırlanıyorum bu konuda kpss konusu. keşke mümkün olsada zeynep hocayla hazırlanablsem. hayran kaldım gerçekten çünkü tarihi hç sevmem. öğrencileri çok sanslı. çok tşkkrler zeynep hocaya

 3. zeynep çöl;hayatımda tanıdığım en iyi anlatış sergileyen tarih öğretmenimdir. çok minnettarım şahsım adına söylüyorum ki çoğu ……………….. devamını bekleriz hep siz anlatırsınız inşallah…

  Admin:
  Hizmetimizi beğendiğiniz için teşekkürler; ancak lütfen hiçbir hocamızı diğer hocalarla kıyaslamayınız. Tüm öğretmenler öğrencileri için vardır. Teşekkürler.

 4. zeynep hoca çok iyi anlatıyor.kendisine teşekkür ediyorum

 5. Hocalarımız sağolsunlar çok içten anlatıyor.Sanki ordaymışcasına.Çok beğendim emeğinize sağlık ağzınıza sağlık.Site harika.

 6. süper anlatıyorsunuz hocam helal olsun. size tşkr edıyorum.süper ya [......................] ne ii olurdu ama yok

  Admin Uyarısı:

  Lütfen hiçbir hocayı hiçbir hoca ile kıyaslamayınız. Tüm öğretmenler öğrenciler için vardır. Teşekkürler.

 7. süpersiniz zeynep hocam sayenizde tarihin bi konusunu anladım. çok tşk ederim. saygılar…

 8. Hocam azınıza sağlık sözelde cok iyiyim ve beni sınavlarda kurtaran tek şey sözeldir sayısal yanım cok zayıf sizin sitenizden matematik ögrenmeye karar verdim inş verim alırım ögrenmek için elimden geleni yapıcam sözelde iyi olmama rağmen ceşitli yorumlar ögrendim ders anlatmanızda yüksek okulmezunuyum açıktan işletme okuyorum 2010 önlisan kpss için hazılanıyorum ve sizin ders anlatımınız ve yorumlarınız cok harika aynızamanda kalıcı ellerinize ağzınıza sağlık sizi izliyorum hocam Allaha emanet olun

 9. zeynep hocam gerçekten ders anlatımınız çok güzel.sanki olayları o an yaşıyormuş gibi hissettiriyorsunuz.buda tabiki kalıcı oluyor.keşke bütün derslerde siz olsanız.agzınıza saglık.teşekkürler.

 10. ben tarih dersini bu kadar güzel anlatan birini görmedim yha….Çok yardımcı oldu çok saolsunn:D

 11. slm ben minyoran ilk kez bu siteyle karşılaştım mükenmel

 12. ya gerçekten mükenbel anlatıyosunuz bazı sitelerde anlatıyo ama hocaların ses tonu hiç istedigim gibi degil ve dinlemek bile istemiyorum ama bizim zeynep hocamız var süper anlatıyo ya keşke derslerimize siz girseniz

 13. valla zeynep hocam gecen yıl sizin bu viddeonuzu gördüm ve sadece bir kez izledim.O kadar güzel anlattınız ki konuyu unutmak mümkün değil ki ben hala da unutmadım keşke yukarda ki arkadaşın yorumunda dediği gibi bende sizinle öss ye hazırlanabilseydim..
  tşk ediyorum gercekten

 14. yaa gercekten süper insanın dinledikçe dinleyesi geliyor…öğrencilerinz cok şanslı…ayrıca cok tesk ederm ..!

 15. cok saolun zeynep hocam cok iyi anlatıyosunuz tek kelime ile MUHTESEM.lise3 konuları gercekten cok zor bn öss de tarih ve matematik derslerinden cok korkuyorum amam sükür ler olsun ki birisini hallettim. bu dersi cok seviorum ama pek iyi anlayamıyodum dogrusu amam simdi anladım cok saolun tesekkürler hocam. devamınıda bekliyorum

 16. Herkezeee selamlar.Ben tarihden ders anlatışın bu kadar güzel olduğunu ilk defa görüyorum.Ben zeynep hocaya çok teşekkür ediyorum.Yalnız hoca kpss konuşarının hepsini içeren bir videosu cd satışı şeklinde varmıdır? Kpss hazırlanırken zeynep hoca sayesinde eminimki tarih diye bir sorunum olmayacak.Arkadaşlar yada site yetkilileri lütfen yardımcı olurmusunuz.Zeynep hocanın tlf numarasını da alabilirim bizzat kendisiyle konuşmak istiyorum.herşey için teşekkürler…

 17. Bencede Zeynep hoca çok iyi anlattı konuyu. Okulda ve dersanede bu kadar iyi anlayamamıştım.Zaten yarın bu konu dersane sınavımda çıkacaktı çoo..k iyi anladım. (:
  Zeynep hoca össleri okutuyormuş üzüldüm çünkü ben 8.sınıf sbsye hazırlanıyorum.Olsun Zeynep hocaya çooooooooooo..k teşekkür ediyorum. (:

 18. en sevmediğim dersti şimdi zeynep hocamın sayesinde sevmeye başladım mükemmel bir sunumu var. emeğine sağlık

 19. zeynep hocam süper anlatıyosunuz ama diğer konuları da siz anlatsanız keşke.allah razı olsun sizden..

 20. benm anlamadğm konuydu bu zeynep öğretmenim sayesinde anladım olayları çok ii anlatıor sağolsun varolsun tşkr ederiimm =))

 21. merhaba sayın hocam dershaneye gidemediğim için öss ye netten sizin gibi sevgili hocalarımızın sayesinde hazırlanıyorum..öncelikle size çok tşk ederim ..zaten birçok öğrnci sizin anlatımınızı çok beğenmiş .gerçekten de öğrenciyi derse çeken bir tavrınız var.bu çok güzel .tarih dersini sewmeyen birçok öğrenci var..gördüğüm kadarıyla birçoğu artık sewior tarihi sizin sayenizde .neyse ben size tşk etmek için yorum yazmak istedim.bu arada öss de çıkabilecek sorulara sık sık yer vermeniz beni çok mutlu etti bunun içinde ayrıca tşk ederim. k.i.b hoşçakalın..! devamını beklioruz inş…

 22. ilk defa tarihi bu kadr sevdim zeynep hocaya teşekkür ederim

 23. ağzınıza sağlık hocamm anlatışınız hayran bırakıcıı site de çok hoş olmuş tarih bu kadar eğlencelimiydi yaa:)

 24. hocam hayranım sizee keşke dersimize girsennizz yaa ağzınıza sağlık gerçekten a.e.o

 25. tarih bu kadar eğlencelimiydi yaa keşke dersimize girsenizz hayran kaldım walla site çok hoş olmuşş herşey için teşeşkürlerr xD..

 26. agzınıza saglık hocam çokkkk güzel olmuş bizim derse de girinnnnnnnnnnn :D :D:D:D

 27. Gerçekten anlatım biçiminz süper hayran kaldım konuya iyi bir hazırlık yaptm sayenzde

 28. Zeynep Hocam gerçekten çok güzel anlatıyorsunuz.Konuşma stiliniz hareketleriniz ,gerçekten iyi bildiğiniz göstergesi.

 29. bu sayfada osmanlı devletinin nasıl gayretli ve azimli oldğu gösteriliyor ve türk milleti için herşeyi göze aldığı gösteriliyor

 30. ben bu kadar yararlı olabilceğini düşünmüyordum.bire bir cok iyi olmuş…

 31. hocam çok güzel anlatmışsınız bayıldm valla teşekkür ederm

 32. ööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööö

 33. bu siteyi yapan kişilere ve öğretmenlere çok teşekkürlerimi iletiyorum. öğretmenlere bir sözüm var onu söyleyeceğim.ÖĞRETMENLERİMM İYİKİ VARSINIZ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUNN.tüm öğretmenlerim için

 34. zeynep hoca çok güzel ders anlatıyo kendisine teşekürler .Ama bazı aksaklıklardan ötürü tarihin her konusu için ve diğer dersler içinde siteden faydalanamıyoruz keşke bu tür engelerle karşılaşmazsam….

 35. bi anda kendimi savaşın içinde zannettim :D

 36. Videodershane hocaları çok güzel çok teşekkür ederiz sayenizde dershaneye gitmeyen öğrenciler gidebilcek…

  Mesela ben çok saolun…
  Babamda tarih öğretmeni olunca ve sizle çok iyi anladım..
  –Allah sizden razı olsun..–

 37. tarih dersinden çok korkuyordum.çünkü ben sayısal çıkışlıyım zeynep hocamızın dersini izleyince içim rahatladı akılda kalıcı bi anlatımı var.çok teşşekkür ediyorum

 38. inanmıyorum yaa o ne güzel anlatış sizi tebrik ediyorum zeynep hocam sizi dinlerken hiç sıkılmadım çok zevkli ders anlatıyorsunuz sizi tebrik ediyor yanaklarınızdan öpüyorum

 39. hocam yüreğinize yakın bu anlatımını daha gecen yıl gmrdüm hala da bakmadan edemiyorum sizin başka da anlatımlarınız var mı yada bilen varsa yadrdımcı olabilirmi

 40. cook guzel hazırlanmış eleriniz dert gormesin emekleri gecen herkese teşekurler

 41. gerçekten çok teşekürler. bana karışık gelen konu şimdi çok açık geldi :)

 42. gercekten zeynep hocam tarıh dersını ıcten ve cok guzel anlatıyosunuz sankı anlattıgınız anları yasıyorsunuz agzınıza saglık

 43. ağzınıza sağlık hocam.çok teşekkür ederiz

 44. zeynep hoca mukkemmel

 45. zeynep çöl öğretmene gerçekten teşekkür ediyorum bu kadar güzel anlatan bir öğretmenki mimikleri,hareketleriyle:)
  keşke benim öğretmenim olsa tarihi hiç sevmiyordum ama şimdi anlayınca çok güzel geldi teşekkürler…yazılımda büyük bir destek sağladı

 46. Zeynep Hoca bir numara ama 8.sınıf inkilap tarihinin tüm ünitelerini anlatırsa sevinirim malum SBS var.Sanki Savaşın içindeymiş gibi anlatttınız.
  Başarılarınızın Devamını Dilerim…

 47. cok güsel bi site.bütün öğretmenler cok iyi anlatıyor.ben sekizinci sınıf öğrencisiyim.cok yararlandım.tesekkurler

 48. hocam süper bi anlatışınız vaarrr sıkıcı bir şekilde anlatmıyosunuz valla msnde arkadaşlarla sohbet ederken sizin sitede takıldım sizin videoya rastladımm genelde msnde konuşurken dersle alakam olmaz ilgimi çekti anlatımınız süpersiniz siz ya :)

 49. hayatımda ilk defa bir tarih dersini uykum gelmeden izledim….zeynep hocaya çok teşekkürler..

 50. gerçktn zynep hoca çok güzel anlatıyo teşekkür ederiz (:

 51. zeynep hoca gercekten cok guzel anlatıyo.anlatımına hayran kaldım.mımıklerı konusmaları cok guzel.ve bence boyle olması lazım.ızlerken hiç sıkılmadım..cok tesekkurler (:

 52. anlatımınızın öğrenciyi çeken bir yanı var , eminim ki birçok öğrenci bundan en iyi şekilde yararlanıyordur , sizin sayenizde tarih dersine ilgim arttı , ağzınıza sağlık çok güzel anlatıyorsunuz :)

 53. inkılap tarihi dersini sevmiyorum ama bu bilgiler iyi açık ve net güzel oldu tşk :)

 54. TARİH DERSİNİ ZATEN SEVİYODUM AMA ANLAMAKTA GUCLUK CEKİYODUM ZATEN GECMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEGİNİ GÖREMEZMİŞ DİYE Bİ SÖZ VARDIRR..AMA ZEYNEP ÖĞRETMEN SIKMADAN Bİ ŞEKİLDE SANKİ TİYATRODAYMIŞ GİBİ ANLATTI SÜPERDİ…

 55. zeynep hocaya bayıldım keşke her hoca böyle anlatsa zevkle dinlerim uykumda gelmez:D süpersin zeynep çöl

 56. ilkkez bu siteye girdim.genellikle tarihin ve tarihçilerin düşmanıyımdır ama böyle bi şeyi ilk defa görüyorum. tüm hocaların emeğine sağlık ama ben sadec zeynep hocayı dinlee bildim ve bayıldım. böyle bi şey yok. tüm hocaların emeğine sağlık…

 57. hocam gerçekten çok güzel anlatıyorsunuz.İnsanlara dersi ders gibi değilde oyun gibi anlatark onların dikkatini çekip ve onların kolayca anlamalarını sağlıyorsunuz. EMEĞİNİZE SAĞLIK :) ))

 58. zeynep hocam süper anlatıyor ya!!! hayran kaldım.. Biraz da oyunculuk var gibi gibi :)

 59. HOCAM ELLERINIZDEN OPERIM GERCEKTEN COK KIYMETLISNIZ SUPER ANLATIYOSUNUZ COK FAYDALI OLDU YARIN YAZILIM VARDI SIZE YUZ YUZE TESSEKKUR EDIP ELLERINZI OPMEK ISTERDIM

 60. gerçekten anlatış iyi ve akılda kalıcı zeynep hocaya tesekur ederim… öğretmenliğin yanında birazda oyunculuk gelişmiş ama ole olmasaydı anlayamazdık super yanı tkrr tsektlerr.. :)

 61. zeynep hoca çok iyi anlatıyor prş günü yazılım var inşallah iyi geçer

 62. zeynep hocaya tarih dersini bu kadar iyi hoş güzel anlattığı için teşekkürlerimi sunuyorum saygılar…!

 63. tek kelimeyle harikaydı konuya hakim tarihi yaşatan öğretmen.çok teşekkür ederim

 64. tarih dinlerken sıkıntıdan uykum geliyordu ama bunu dinlerken istekli olduğum için çok zevk alıyorum teşekkürler

 65. öğretmenler çok gğzel anlatıyor. bizim tarih derslerimiz genelde boş geçiyordu artık arayı kapatabilirim

 66. hocam sizi dinledikçe benide tarih öğretmenliğine çekiyorsunuz.aslında ben arkeolog olacağımda sizi tarih dersini daha iyi sevmemi sağlanız. sizi çok seviyorum.

 67. merhaba Zeynep Öğretmen;
  tiyatro eğitimi aldınız mı bilmiyorum ama canlandırmalarınız çok güzel:))) tarihi eğlenceli kılarak ciddiye aldırttığınız için teşekkürler:) emeğinize sağlık:))

 68. keşke şimdi değilde o zamanlar yaşasaydım gelmiş geçmiş bütün gazi ve askerleri yürekten tebrik eder ve bizleri korudukları için onlara teşekkür ederim

 69. Bayıldım harika tarih dersi bu kadarmı iyi zevkli sevdirerek anlatılır sizin gibi öğreticilere çok ihtiyacı var bu ülkenin zeynep öğretmenim teşekkür ederim

 70. hocam gerçekten tebrik ediyorum bir ders ancak bu kadar keyifle dinlenebilir anlatımınız gerçekten çok renkli anlattığınız süre içerisinde acaba ardından ne gelecek diye merakla bekliyoruz hizmetinizden dolayı teşekkür ederim…

 71. bu siteyi tesadüfen buldum daha da kaybetmem kpss ye hazırlanıyorum edebiyat öğretmeniyim ilk dinlediğim ders tarih oldu zeynep hoca mükemmel ama dinlerken arada bir görüntü donuyor duraklıyor acaba siteden kaynaklanan bir sorun mu bütün dersleri dinlemek istiyorum

 72. ZEYNEP HOCA ÇOK HARİKA ANLATMIŞ. EMEĞİNE SAĞLIK HOCAM.SİZİN BU 1.DÜNYA SAVAŞININ VİDEOSUNU İZLEDİKTEN SONRA AKLIMDA HİÇ BİR PROBLEM KALMADI VE ARTIK 1.DÜNYA SAVAŞI İLE İLGİLİ SORU KAÇIRMIYORUM… ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 73. Zeynep hoca sayesinde Tarih dersini seveceğim galiba.Bu güzel anlatış için teşekkürler.

 74. Dersi çok güzel anlatıyorsunuz. Tarihten okuyarak çalışmaktan nefret eden ben sizi dinleyince Tarih’e karşı bir an sempati duymaya başladım. Çok teşekkür ederim…

 75. Allah sizden razı olsun.. ağzınıza sağlık.. sayenizde derslerim iyiye gidio… Binlerce kez teşekkürlerimi sunuorum

 76. zeynep hoca sayesinde bu dersi sewmeye başldım tarih mi basitmiş yoksa sz mi çk güsel anlatıyosunz ÇOK TEŞEKKÜRLER emeğinize sğlık

 77. HOCAM AĞZINIZA SAĞLIK KEŞKE BÜTÜN HOCALAR SİZİN GİBİ ANLATABİLSE DERS AÇIKLAMALARIYLA VE ANLATIMIYLA ÇOK SÜPER TEBRİK EDERİM HOCAM.

 78. helal olsun zeynep hocam tarıhı sevıyordum sızınle daha da sevdım tesekkur ediyorum…sız ruhunuzu katıyorsunuz tarıhe ondan anlatmanız cokk guzel basarıların devamını dılerım……………

 79. gerçekten harika anlatıyosunuz zeynep hocam tşk ederiz.yanlız bazı videoları açamıyorum yardım olabilirmisiizniz?

 80. İlk önce bu siteye emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Bende tarihten pek hoşlanmıyordum ama Zeynep hoca sayesinde birçok arkadaşım gibi şimdi daha farklı düiünüyorum.Onun farklı bir anlatım şekli var.Bence tüm tarih konularını o anlatmalı.

 81. Ama tabiyki diğer hocamızada haksızlık etmek istemiyorum.Onada çok teşekkür ediyorum

 82. Hocam gerçekten çok güzel anlatıyorsunuz.Ağzınıza sağlık…

 83. zeynep hacam gerçekten kendimi sanki savaşta hissettim çok güzel anlatıyorsunuz başarıların devamını dilerim,ayrıca el hareketleriniz ve gürsel mimkleriniz çok iiyii kullanıyorsunuz ….

 84. öncelikle emeği geçen herkese çok teşekür ederim zeynep hoca sayesinde birinci dünya savaşının nedenlerini ve sonuçlarını tam olarak anladım çok iyi konsantre oldum anlatırken canlandırmaları çok güzeldi kendisine çok teşekür ederim

 85. ben tarihten nefret ederdim hiç de anlamsdım 23 yasındayım bu yasıma kadar böyle anlatan hoca görmedim ağzınıza sağlık hocam

 86. bende çok teşekkür ederim böyle imkan sağladıkları sitede emeği geçen herkese ve sonrada tüm hocalara.. zeynep hocayada ayrıca teşekkürrler..
  sevgilerimle..

 87. çok güzel anlatmışınız emeği geçen herkese çok teşekkürler tarih ile ilgili diğer konuları nerede bulabilirim

Bu sayfamız için yorum yapın

...