Birinci Dünya Savaşı

“BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI”

Nedenleri:

1) İngiltere ve Almanya arasındaki ekonomik re­kabet en Önemli nedendir.
2) Fransa’nın Alsas-Loren’i ele geçirmek İstemesi
3) Rusya ve Avusturya, Macaristan İmp. çıkarları­nın Balkan topraklarında kesişmesi
4) Japonların, Alman sömürgelerine göz dikmesi

Konu Anlatımları

Konu Anlatımı 1

Konu Anlatımı 2

Konu Anlatımı 3

Bu dersi anlatan öğretmen: Zeynep Çöl

Soru Çözümleri:

Bu dersi anlatan öğretmen: Mesut Harputlu

Savaşın Başlaması:
Avusturya-Macarıstan İmparatorluğu veliahtının, Saraybosna’yı ziyareti sırasında bir sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi savaşı başlatan bir kıvılcım olmuştur.
Avusturya-Macaristan imparatorluğu, olayda suç­lu gördüğü Sırbistan Krallığı’na savaş açınca, bu dev­letin koruyucusu Rusya, Sırbistan’ın yanında savaşa girdi. Fransa da Rusya’yı destekledi. Avusturya – Ma­caristan İmparatorluğu’nun bağlaşığı olan Almanya da Rusya ve Fransa’ya savaş açtı.
Bu savaşa “Dünya Savaşı” denilmesinin sebebi, savaşa katılan devletlerle yanında tüm dünya devlet­leri, bu savaştan ve savaşın sonuçlarından etkilenmiş olmalarıdır.
Savaşın başlamasıyla Almanlar, Belçika üzerin­den Fransa’ya ve Doğu’da da Rusya’ya saldırdılar. Ruslara karşı başarı sağladılarsa da, Fransa’da Marn Hattı’ndan öteye ilerleyemediier.

OSMANLİ DEVLETİNİN I. DÜNYA SAVAŞI’NA GİRMESİNİN NEDENLERİ:
a) Osmanlı Devleti’nin Almanya’nın yanında sa­vaşa girerek son zamanlarda kaybettiği yerleri geri almak istemesi (En etkin sebep).
b) Ülkeyi yöneten İttihat ve Terakki Partisi’nin sa­vaşı Almanya’nın kazanacağına inanması
c) Son savaşlarla İngiltere ve Fransa’ya güvenile­meyeceğinin anlaşılması
d) Almanya’ya karşı duyulan sevgi
e) Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Rusya Balkanlara egemen olma yönünden siyasi bir çekiş­me içindeydiler. Rusya Panslavizm propagandası ya­parak siavları nüfusu altına almak istiyordu. Balkan­larda Rusların egemen olmasını istemeyen Almanya Avusturya-Macaristan imparatorluğunu destekliyor­du.
f) İtalya’nın da birliğini tamamladıktan sonra (1870) sanayisini geliştirmek için sömürgeciliğe yö­nelmesi Fransa ve İngiltere ile karşı karşıya gelmesi­ne neden oldu.
Savaş başladığı zaman Osmanlı Devletî taraf­sızlığını ilan ettiği halde Almanya, II. Abdülhamit dö­neminden bu yana Osmanlı Devteti’ne karşı yaptığı yardım ve yakınlaşmaya dayanarak Osmanlı Devieti’ni Birinci Dünya Savaşı‘na sokmak istiyordu.
Osmanlı Devleti, Almanya’nın yanında savaşa gi­recek olursa:

a) Almanya’nın Batı’da cephe yükü azalacak ve buradaki düşman güçleri doğuya kaydırılacaktır.
b) Boğazlar, üçlü itilaf devletlerine kapatılmış ola­caktı.
c)  Savaş geniş bir alana yayılacaktı.
d) Osmanlı padişahı, halife sıfatıyla bir “Kutsal Savaş” başlatabilir ve müslüman oian İngiliz sömür­gelerinde karışıklık çıkarabilirdi.
e) Türk askerlerinin, askerlik yeteneklerinden yararlanabilinecekti.

Osmanlı Devleti‘nin savaşa girmesi, üçlü itilaf dev­letlerini de sevindirdi. Çünkü, savaş sonrası yağma­lamayı tasarladıkları ve galip devletlere vermeyi vaadettikleri ülke, kendi isteğiyle ellerine düşmüş oluyor­du.
Bu arada Akdeniz’de İngiliz ve Fransız donanma­larının önünden kaçan GOBEN (Yavuz) ve BRESLAV (Midilli) adında iki Alman gemisi Çanakkale Boğazı’nı geçerek Osmanlı Devleti’ne sığındı. Hükümet, ta­rafsızlığını bozmamak için bu gemileri satın aldığını söyledi.
Türkleri, bir an önce savaşa sokmak isteyen Al­manya’nın baskısıyla ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’ nin başı ENVER PAŞA’nın isteği üzerine bu iki gemi Karadeniz’e çıkarak Rus limanlarını topa tuttular. Böylece Osmanlı Devleti Kasım 1914’te savaşa gir­miş oldu.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA OSMANLI DEVLETİ’NİN SAVAŞTIĞI CEPHELER:

a) Çanakkale Cephesi (Çanakkale Savaşı)
b) Kafkasya Cephesi
c) Suriye, Filistin Cephesi
d) Irak Cephesi
e) Sina Cephesi (Kanal Cephesi)
f) Romanya ve Galiçya Cephesi
g) Makedonya Cephesi (bağlaşıklar yararına savaşılmıştır.)

I. DÜNYA SAVAŞI SONUNDA İMZALANAN ANTLAŞMALAR:

a) Almanya ile VERSAY ANTLAŞMASI ”
b) Avusturya ile SEN JERMEN ANTLAŞMASI
c) Macaristan ile TRİYANON ANTLAŞMASİ
d) Bulgaristan ile NÖYYİ ANTLAŞMASI
e)  Osmanlı Devleti ile SEVR ANTLAŞMASİ
1. Dünya Savaşı‘nda müslüman “ARAP”ların İngi­lizlerin kışkırtmasıyla onlarla birleşerek Osmanlı Dev­leti’ne saldırması, İslâm dünyasında Abbasilerden bu yana var olan “ÜMMETÇİLİK” anlayışının tarihe ka­rışmasına neden olmuştur.

Birinci Dünya Savaşının Sonuçları

* En Önemli ve En Somut Sonuç: “Milyonlarca insan öldü.”
* Savaş İtilâf Devletlerinin zaferi ile sona erdi.
* . (Osmanlı İmp. Avusturya – Macaristan, Çarlık Rusya)
* Avrupa’nın siyasi haritası değişti. Avusturya, Macaristan, Yugoslavya, Polonya, Macaristan devletleri kuruldu.
* Yönetim şekli değişen Almanya’da cumhuriyet ilân edildi.
* Fabrikalar, kültür ve sanat eserleri tahrip oldu.
* Açlık ve sefalet başladı.

“ Birinci Dünya Savaşı ” yazısı için 87 Yorum Yapılmış

 1. şermin

  çok güzel anlatmışınız emeği geçen herkese çok teşekkürler tarih ile ilgili diğer konuları nerede bulabilirim

 2. merve beyas

  bende çok teşekkür ederim böyle imkan sağladıkları sitede emeği geçen herkese ve sonrada tüm hocalara.. zeynep hocayada ayrıca teşekkürrler..
  sevgilerimle..

 3. mustafa çetin

  ben tarihten nefret ederdim hiç de anlamsdım 23 yasındayım bu yasıma kadar böyle anlatan hoca görmedim ağzınıza sağlık hocam

 4. tatlı çikolata

  öncelikle emeği geçen herkese çok teşekür ederim zeynep hoca sayesinde birinci dünya savaşının nedenlerini ve sonuçlarını tam olarak anladım çok iyi konsantre oldum anlatırken canlandırmaları çok güzeldi kendisine çok teşekür ederim

 5. ramazan tekin

  zeynep hacam gerçekten kendimi sanki savaşta hissettim çok güzel anlatıyorsunuz başarıların devamını dilerim,ayrıca el hareketleriniz ve gürsel mimkleriniz çok iiyii kullanıyorsunuz ….

 6. Sabri

  Hocam gerçekten çok güzel anlatıyorsunuz.Ağzınıza sağlık…

 7. elif

  Ama tabiyki diğer hocamızada haksızlık etmek istemiyorum.Onada çok teşekkür ediyorum

 8. elif

  İlk önce bu siteye emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Bende tarihten pek hoşlanmıyordum ama Zeynep hoca sayesinde birçok arkadaşım gibi şimdi daha farklı düiünüyorum.Onun farklı bir anlatım şekli var.Bence tüm tarih konularını o anlatmalı.

 9. hande

  gerçekten harika anlatıyosunuz zeynep hocam tşk ederiz.yanlız bazı videoları açamıyorum yardım olabilirmisiizniz?

 10. şehmus akalan

  helal olsun zeynep hocam tarıhı sevıyordum sızınle daha da sevdım tesekkur ediyorum…sız ruhunuzu katıyorsunuz tarıhe ondan anlatmanız cokk guzel basarıların devamını dılerım……………

 11. YASİN

  HOCAM AĞZINIZA SAĞLIK KEŞKE BÜTÜN HOCALAR SİZİN GİBİ ANLATABİLSE DERS AÇIKLAMALARIYLA VE ANLATIMIYLA ÇOK SÜPER TEBRİK EDERİM HOCAM.

 12. sena inan

  zeynep hoca sayesinde bu dersi sewmeye başldım tarih mi basitmiş yoksa sz mi çk güsel anlatıyosunz ÇOK TEŞEKKÜRLER emeğinize sğlık

 13. tuğba

  Allah sizden razı olsun.. ağzınıza sağlık.. sayenizde derslerim iyiye gidio… Binlerce kez teşekkürlerimi sunuorum

 14. Zeynep_Bote

  Dersi çok güzel anlatıyorsunuz. Tarihten okuyarak çalışmaktan nefret eden ben sizi dinleyince Tarih’e karşı bir an sempati duymaya başladım. Çok teşekkür ederim…

 15. Nilay

  Zeynep hoca sayesinde Tarih dersini seveceğim galiba.Bu güzel anlatış için teşekkürler.

 16. EMRE

  ZEYNEP HOCA ÇOK HARİKA ANLATMIŞ. EMEĞİNE SAĞLIK HOCAM.SİZİN BU 1.DÜNYA SAVAŞININ VİDEOSUNU İZLEDİKTEN SONRA AKLIMDA HİÇ BİR PROBLEM KALMADI VE ARTIK 1.DÜNYA SAVAŞI İLE İLGİLİ SORU KAÇIRMIYORUM… ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 17. şükran

  bu siteyi tesadüfen buldum daha da kaybetmem kpss ye hazırlanıyorum edebiyat öğretmeniyim ilk dinlediğim ders tarih oldu zeynep hoca mükemmel ama dinlerken arada bir görüntü donuyor duraklıyor acaba siteden kaynaklanan bir sorun mu bütün dersleri dinlemek istiyorum

 18. ayse

  hocam gerçekten tebrik ediyorum bir ders ancak bu kadar keyifle dinlenebilir anlatımınız gerçekten çok renkli anlattığınız süre içerisinde acaba ardından ne gelecek diye merakla bekliyoruz hizmetinizden dolayı teşekkür ederim…

 19. naz

  Bayıldım harika tarih dersi bu kadarmı iyi zevkli sevdirerek anlatılır sizin gibi öğreticilere çok ihtiyacı var bu ülkenin zeynep öğretmenim teşekkür ederim

 20. oğuz

  keşke şimdi değilde o zamanlar yaşasaydım gelmiş geçmiş bütün gazi ve askerleri yürekten tebrik eder ve bizleri korudukları için onlara teşekkür ederim

 21. elif

  merhaba Zeynep Öğretmen;
  tiyatro eğitimi aldınız mı bilmiyorum ama canlandırmalarınız çok güzel:))) tarihi eğlenceli kılarak ciddiye aldırttığınız için teşekkürler:) emeğinize sağlık:))

 22. fatma

  hocam sizi dinledikçe benide tarih öğretmenliğine çekiyorsunuz.aslında ben arkeolog olacağımda sizi tarih dersini daha iyi sevmemi sağlanız. sizi çok seviyorum.

 23. pelin

  öğretmenler çok gğzel anlatıyor. bizim tarih derslerimiz genelde boş geçiyordu artık arayı kapatabilirim

 24. ebuş

  tarih dinlerken sıkıntıdan uykum geliyordu ama bunu dinlerken istekli olduğum için çok zevk alıyorum teşekkürler

 25. seda01

  tek kelimeyle harikaydı konuya hakim tarihi yaşatan öğretmen.çok teşekkür ederim

 26. yunus gültekin

  zeynep hocaya tarih dersini bu kadar iyi hoş güzel anlattığı için teşekkürlerimi sunuyorum saygılar…!

 27. arife

  zeynep hoca çok iyi anlatıyor prş günü yazılım var inşallah iyi geçer

 28. rabia

  gerçekten anlatış iyi ve akılda kalıcı zeynep hocaya tesekur ederim… öğretmenliğin yanında birazda oyunculuk gelişmiş ama ole olmasaydı anlayamazdık super yanı tkrr tsektlerr.. 🙂

 29. Y.Baver AKTAS

  HOCAM ELLERINIZDEN OPERIM GERCEKTEN COK KIYMETLISNIZ SUPER ANLATIYOSUNUZ COK FAYDALI OLDU YARIN YAZILIM VARDI SIZE YUZ YUZE TESSEKKUR EDIP ELLERINZI OPMEK ISTERDIM

 30. zeynep

  zeynep hocam süper anlatıyor ya!!! hayran kaldım.. Biraz da oyunculuk var gibi gibi 🙂

 31. ayşegül

  hocam gerçekten çok güzel anlatıyorsunuz.İnsanlara dersi ders gibi değilde oyun gibi anlatark onların dikkatini çekip ve onların kolayca anlamalarını sağlıyorsunuz. EMEĞİNİZE SAĞLIK :)))

 32. emine

  ilkkez bu siteye girdim.genellikle tarihin ve tarihçilerin düşmanıyımdır ama böyle bi şeyi ilk defa görüyorum. tüm hocaların emeğine sağlık ama ben sadec zeynep hocayı dinlee bildim ve bayıldım. böyle bi şey yok. tüm hocaların emeğine sağlık…

 33. özge

  zeynep hocaya bayıldım keşke her hoca böyle anlatsa zevkle dinlerim uykumda gelmez:D süpersin zeynep çöl

 34. umran

  TARİH DERSİNİ ZATEN SEVİYODUM AMA ANLAMAKTA GUCLUK CEKİYODUM ZATEN GECMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEGİNİ GÖREMEZMİŞ DİYE Bİ SÖZ VARDIRR..AMA ZEYNEP ÖĞRETMEN SIKMADAN Bİ ŞEKİLDE SANKİ TİYATRODAYMIŞ GİBİ ANLATTI SÜPERDİ…

 35. gül

  inkılap tarihi dersini sevmiyorum ama bu bilgiler iyi açık ve net güzel oldu tşk 🙂

 36. burakhan

  anlatımınızın öğrenciyi çeken bir yanı var , eminim ki birçok öğrenci bundan en iyi şekilde yararlanıyordur , sizin sayenizde tarih dersine ilgim arttı , ağzınıza sağlık çok güzel anlatıyorsunuz 🙂

 37. zeynep

  zeynep hoca gercekten cok guzel anlatıyo.anlatımına hayran kaldım.mımıklerı konusmaları cok guzel.ve bence boyle olması lazım.ızlerken hiç sıkılmadım..cok tesekkurler (:

Bu yazı için yorum yapın

alt